W toku naszego życia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo zapadnięcia na choroby różnego rodzaju. Schorzenia kości także nie są rzadko spotykanym przypadkiem. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie organizmu człowieka.
Budujące kości zawierają składniki mineralne, i pomimo, że cyklicznie odnawiają się to bywają atakowane przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie różnorodnego rodzaju. Do najczęściej występujących zaliczają się przyczyny: o charakterze dziedzicznym, związane z niedoborami witamin i minerałów, powodowane zmianami w układzie hormonalnym oraz związane z zaburzeniami metabolizmu, a także nowotworowe. Z wiekiem wzrasta prócz tego zagrożenie rozwojem osteoporozy.
zę™by to koś›ci
Stan ten może wywoływać zwiększoną podatność na złamania kości. Początkowe fazy rozwoju schorzenia wielokrotnie są ignorowane, a odczuwany typowy dla osteoporozy ból – zlekceważony. Szkoda, ponieważ najbardziej satysfakcjonujące rezultaty daje wcześnie rozpoczęte postępowanie terapeutyczne. Niezwykle ważne jest jednak szczególnie stosowanie działań profilaktycznych. Wtedy nawet w wieku podeszłym będziemy mogli cieszyć się sprawnością. Do konkretnych części profilaktyki zaliczamy: regularnie wykonywane aktywności ruchowe oraz właściwą, obfitującą w minerały oraz witaminy dietę. Korzystnym posunięciem będzie też kontrola ciężaru ciała, jako że nadmiar kilogramów ma wyniszczający wpływ na układ ruchowy.